Wpödev – Ücretsiz Hazır Ödevler

Üniversiteler açılacak mı? YÖK’ten üniversitelerin akademik takvime dönüşü ile ilgili açıklama


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün Kabine Toplantısı sonrası açıkladığı normalleşme takviminde üniversitelerin 15 Haziran itibarıyla akademik takvime dönebileceği açıklanmıştı.

YÖK’ten konuya ilişkin açıklama geldi. Peki, üniversiteler ne zaman açılacak?
YÖk’ten yapılan açıklamada verilen kararın Türkiye’nin normalleşme sürecinde önemli bir aşama olduğu vurgulandı.

Üniversiteler ne zaman normale dönecek?

Açıklamada “Devletin ilgili kurumları tarafından 1 Haziran 2020’den itibaren 14 gün boyunca Kovid-19 salgınının kontrol altına alındığının ve kesin düşüşe geçtiğinin beyan edilmesi koşuluyla, 15 Haziran 2020 tarihinden sonra üniversitelerimizde de normale dönüşün ilk aşaması bu şekilde tedrici olarak başlayacaktır.”denildi.

Uygulamalı derslere ilişkin takvim üniversiteler tarafından belirlenecek

15 Haziran’dan sonra, üniversiteler kendi akademik takvimlerini belirleyebilecek. Bahar döneminde uzaktan öğretimle verilemeyen özellikle uygulamalı dersler, kademeli ve koruyucu önlemler alınarak, makul düzeyde öğrenci ile yapılabilecek.

Final sınavları nasıl olacak?

Açıklamada “Üniversitelerimizin senatoları “kendi koşullarını dikkate alarak” kendilerine en uygun takvimi belirleyebilecektir. Dönem sonu sınavları ve öğrenci başarısının değerlendirilmesi, ilgili yükseköğretim kurumunca belirlenen “hukuki açıdan şeffaf, açıklanabilir ve denetlenebilir ilkeler” doğrultusunda yapılacaktır.” denildi.

Açıklamanın devamı şu şekilde:

“Elbette akademik takvim belirlenirken öğrencilerimizin önemli bir kısmının yurtlarından ayrılmış olması, seyahat imkânları, psikolojik durumları ve derse uyum sağlayabilmenin sosyal koşullarının hazır olup olmaması gibi etkenlerin yanı sıra aynı zamanda eğitim öğretim süreçlerinin büyük kısmının dijital imkânlarla yürütülüyor olması ve yeniden örgün öğretime döndürülmesinin zorlukları gibi hususların da göz önünde tutulması gerektiği ortadadır. Özellikle bu yaşanılan süreçte üniversitelerimizin öğrenci merkezli bir yaklaşımı benimsemesi gerekmektedir. Bu vazgeçilmemesi gereken esastır.

Üniversitelerimizin Kabinenin normalleşmeye yönelik takvimi doğrultusunda 15 Haziran 2020‘den itibaren önümüzdeki dönemin akademik takvimini belirlerken bu hususlara dikkat edeceği malumdur. Bu dinamik süreçte YÖK olarak da; şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da öğrenciyi merkeze alan bir yaklaşım ile bu sürecin sürdürülmesini önemsiyor ve kararlarımızda buna dikkat ediyoruz. Dolayısıyla bu normalleşme sürecinin aşamalarının da YÖK ve üniversiteler tarafından, öğrencilerimizi tedirgin etmeyecek tarzda sürdürüleceğini açıklamak isteriz.”

Kaynak:Trthaber

Bir Önceki Yazımız Olan 5 milyon kelimelik Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğü erişime açıldı Başlıklı Makalemizde Hakkında Bilgiler Verilmektedir.

  1. 1Bu Backlink Nasıl Olmuş?

Çok Kötü Çok Kötü
0
Çok Kötü
Eh İşte Eh İşte
0
Eh İşte
Harika Harika
0
Harika
wpodev

0 Yorum

Format Seçiniz
Makale
Standard Backlink makalesi oluşturun
Liste
Klasik Ama Detaylı Listeler Oluşturun
Video
Youtube yada diğer sitelerden video ekleyin izlenme oranını artırın