Telkin Nedir?

Telkin Etkileri Nelerdir?


elkin insanın düşündüğü herhangi bir kelime ve cümle öbeğini dil bazında kendine ya da bir başkasına ifade etmesidir. Telkin yapmak yaşadığımız çağ da her insan için gerekli olan bir olgudur. Bunun sebebi yaşadığımız çağın genel itibariyle insanlar için yıpratıcı, huzursuz ve kötü olmasından dolayıdır. Peki telkini bu kadar önemli kılan şey nedir? Telkin zihnimize gönderdiğimiz mesajlardır aslında, zihnimiz neyi algılarsa hem manevi hem fiziksel olarak kendine bunu uygular.

Yani düşünelim intihar bombacıları nasıl eğitiliyor, sadece birkaç tane hap vererek onları intihar bombacısı olabileceğine ikna etmek bu kadar kolay mı? Asla değil. Bunu yapabilmelerini sağlayan en büyük sebep telkin, genellikle bu insanlar zayıf karakterli ve kimsesiz insanlardan seçilerek bir odaya kapatılır. Ve o odaya gelen giden herkes o kişiye “sen bu işi yapabilirsin, onlar bizim düşmanımız vs.” gibisinden cümlelerle o kişiyi buna inandırır ve sonunda bu insan aslında zihninin inandığı bu olguya kanar ve bu işi yapmaya karar verir.

            Peki bu ekstrem örneği geçersek; aslında gerçek ılımlı telkin nedir gelin öğrenelim.

 

telkin ve zihin

Telkin Nedir? Ve Nasıl Yapılır

Bu konu açıklaması çok geniş bir yelpazeye sahip, öte yandan basitçe anlatmak gerekirse telkin bizi yapmamız gerek şeylere odaklanmamızı sağlayan bir inanış biçimidir.

Örneğin; Panik ataksınız ve elinizden gelen her şeyi yaptığınız halde içinizde ki o korku o hastayım duygusu geçmiyor. Şimdi burada durun ve düşünün aklınızdan ne geçiyor korkuyorum ve hastayım evet kendinize uzun süredir bu telkini veriyordunuz. “Ben hastayım ve korkuyorum, öleceğim sanırım” şimdi söylenenleri anladınız. Zihniniz size uzun süredir bu oyunu oynuyordu ve siz her seferinde buna kanıyordunuz. Telkinin etkisi işte bu kadar açık, peki siz kendinize “Ben hasta değilim, ve bunca zamandır ölmedim, herhangi bir hastalığım da yok demek ki ben bu durumdan kurtulabilirim” derseniz sürekli, zihniniz bu olguyu kavramaya ve buna inanmaya başlamayacak m? 

    Kesinlikle zihninizi hangi olguya inandırırsanız buna inanacak ve bunu kendisine adapte edecektir. Bu yüzden hayatın her alanında kendimize telkin vermek bizi bir adım daha ileriye taşıyacaktır. Gireceğiniz bir spor müsabakasında, gireceğiniz bir ameliyatta ve yahut sizin için önemli bir iş görüşmesinde kendinize iyi telkin vermeniz sizi daha güçlü kılacak ve zihninizin inandığı şeyi sizde kolaylıkla gerçekleştireceksiniz.

Telkinin İnancınızda Ki Rolü

Sadece inanın, siz güçlüsünüz ve yaşamınızda geçirdiğiniz kötü anlar sizi geleceğe yönelik güçlendirme çabaları “Acı yoksa kazanç da yok”
düşüncesine inanarak o sınırsız zihninizi sadece korkuya hapsetmek yerine onu geliştirecek ve o korkuyu zihnimizden silecek çalışmalar yapmalısınız.
Bunu yaptığınızda inanın hayatınız gerçekten kökten bir değişim geçirecektir. Kişisel gelişim konusunda yaptığınız her bir adım siz de büyük değişikliklere yol açacak
Ve bu konuya yönelik iki kitaptan biri olan Süper Beynin Sırları ve Sen Hasta Değilsin:Bir Telkin Terapisi kitabını okuyabilirsiniz.


Bu Backlink Nasıl Olmuş?

Çok Kötü Çok Kötü
0
Çok Kötü
Eh İşte Eh İşte
0
Eh İşte
Harika Harika
0
Harika
Bilal Aydemir

0 Yorum

Format Seçiniz
Makale
Standard Backlink makalesi oluşturun
Liste
Klasik Ama Detaylı Listeler Oluşturun
Video
Youtube yada diğer sitelerden video ekleyin izlenme oranını artırın