Spelt Dinkel Unu ve Faydaları, Ata Tohumundan

Kızıl buğday da denilen Spelt Dinkel yaklaşık 8000 yıllık bir maziye sahiptir. Asya’da kendiliğinden yetişen bir buğday olarak bilinen Spelt Dinkel unu.


Spelt Dinkel Unu

Kızıl buğday da denilen Spelt Dinkel yaklaşık 8000 yıllık bir maziye sahiptir. Asya’da kendiliğinden yetişen bir buğday olarak bilinen Spelt Dinkel aynı zamanda tüm buğdayların da atası olarak bilinmektedir. Ülkemizde Konya’nın Çumra ilçesinde bulunan ve mazisi MÖ 6000-5500’e dayanan Alacahöyük’te yapılan kazı çalışmalarında pek çok antik dikel buğday tohum kalıntılarına rastlanmıştır. Bu bilgiler ışığında ilk kez orta çağ dönemindeki insanlar tarafından ekildiği ileri sürülmektedir. Yapılan kazı çalışmalarından sonra incelenen dinkel buğday tohumları daha sonra ekim için Konya ovasına götürülmüş ve ekim çalışmaları başlamıştır. Günümüzde hala ekimi rutin olarak devam eden dinkel buğdayları, eski çağlara dayanmasının yanı sıra önemli bir diğer özelliği bütün dünya çevresinde tükenmekte olan genetiği değiştirilmemiş üç buğdaydan bir tanesi olmasıdır. 

Bu sebepledir ki Konya’daki ekim işlemleri oldukça özenli ve titiz şekilde devam ettirilmektedir. Spelt dinkel unu ise dinkel buğdayından yapılmaktadır. Dinkel spelt buğdayının özellikleri arasında doğa koşullarına karşı kendisini koruyabilmesi, aşırı toprak isteği olmaması gibi nitelikler bulunmaktadır. Bu anlamda oldukça dayanıklıdır. Kavuz kısmı kalındır ve bu da onu Konya’nın soğuk hava koşullarına karşı rahat bir şekilde korumaktadır. Genetiği değişmeden günümüze kadar gelebilmiş olan dinkel buğdayların endosperm, rüşeym ve kepek kısmının tamamı taş değirmenlerde öğütülerek Spelt dinkel unu elde edilmektedir. Spelt dinkel unu diğer buğday türlerine göre mineral ve vitamin açısından daha zengin olmaktadır. Kızıl buğday yani spelt dinkel unu sağlık açısından kullanımı faydalıdır. Bu tam buğday ununun sağlık açısından pek çok faydası bulunmaktadır. Bu nedenle özellikle günümüzde sıklıkla tüketilmektedir.

Spelt Dinkel Unu Faydaları Nelerdir?

  1. Tam buğday ununun hücreleri yenilediği bilinmektedir. Sinir sistemini düzenler ve bağışıklık sistemini güçlendirir. 
  2. Kızıl buğday (dinkel unu) b vitamini açısından son derece zengin olmakla beraber karbonhidrat değeri de yüksektir.
  3. Lif değeri yüksek olan bu tahılda ayrıca bol miktarda protein bulunmaktadır.
  4. İçeriğinde kalsiyum, çinko ve demir gibi bünyeye son derece faydalı bileşenler içermektedir. Ayrıca e vitamini olan bir buğday yağı da yine spelt dinkel buğdayında bulunmaktadır..


Bu Backlink Nasıl Olmuş?

Çok Kötü Çok Kötü
0
Çok Kötü
Eh İşte Eh İşte
1
Eh İşte
Harika Harika
6
Harika
Taha Kurucan

0 Yorum

Format Seçiniz
Makale
Standard Backlink makalesi oluşturun
Liste
Klasik Ama Detaylı Listeler Oluşturun
Video
Youtube yada diğer sitelerden video ekleyin izlenme oranını artırın