Siyez Unu ve Faydaları

Siyez buğdayının geçmişi 12 bin yıl öncesine dayanmaktadır. Zaman içerisinde pek çok gıdanın genetiği değişmiş olsa dahi siyez unu bundan muaf kalmıştır.


Siyez Unu

Siyez buğdayının geçmişi neredeyse 12 bin yıl öncesine dayanmaktadır. Zaman içerisinde pek çok gıdanın genetiği değişmiş olsa dahi siyez unu zaman içerisinde herhangi bir değişime uğramadan günümüze kadar gelebilmiştir. Siyez unu, özellikle son yıllarda sağlıklı beslenmek isteyenlerin favorilerinden bir tanesi olmuştur. Besin yönünden ise modern buğdaydan elde edilen una nazaran çok daha fazla kendisini belli ediyor. Tarihteki ilk ekili tahıl çeşitlerinden bir tanesidir. Bazı kaynaklara göre ilk olarak Güneydoğu Anadolu Bölgesinde kullanılmaya başlanmıştır. Siyez buğdayı taş değirmenlerde öğütülmek sureti ile un haline getirilmektedir. Siyez unu kötü iklim şartlarına oldukça dayanıklı olarak bilinmektedir. 

Sık bir kavuz yapısı olan siyez tek başakçıklıdır. Bu özellikleri neden ile soğuk ya da zararlı canlılara karlı dirençli bir yapısı bulunmaktadır. Siyez unu normal unlara göre kıyaslandığında protein değerinin oldukça yüksek olduğu görülmektedir. Bununla beraber karotenoidler açısından oldukça zengin olduğu bilinmektedir. Buğday ununa nazaran çok daha az glüten içermektedir. Bunlarla beraber siyez unu işlenmesi pek de kolay olmayan bir buğday çeşididir. Siyez unu günümüzde sıklıkla tercih edilmektedir. Bunun nedeni birbirinden önemli sağlık açısından faydalarıdır.

Siyez Unu Faydaları Nelerdir?

  1. Siyez unu lif ve A, B, E vitaminleri açısından oldukça zengindir, besin değeri yüksektir. 
  2. Glisemik indeksi beyaz una oranla çok daha fazla düşüktür. Kan şekerini hızlı ve ani bir şekilde yükseltme eğiliminde değildir. 
  3. İçerisindeki protein ve lif sayesinde metabolizmayı hızlandırıcı etkisi bulunmaktadır. 
  4. Folik asit bakımından zengin olduğundan hamilelik döneminde de rahatlıkla kullanılabilir. 
  5. Siyez unu lif açısından zengin olduğu için sindirime yardımcıdır. Kabızlık ya da mide şişkinliği gibi sorunların önüne geçmenize yardımcı olur.
  6. Kolesterol sorunu olanlar için ideal bir besindir.
  7. Sağlık için oldukça faydalı olan doymamış yağ bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir.
  8. İçerisindeki yüksek lif ve vitaminler sayesinde bağırsak sağlığını korumaktadır. Sindirim sistemi düzenli çalışır ve kolon kanserine karşı ortam hazırlayan tüm faktörlerin önüne geçmektedir. 
  9. Radyasyonu herhangi bir şekilde emmemektedir. Yani kişiyi herhangi bir radyasyon tehlikesine karşı korumaktadır.

Bu Backlink Nasıl Olmuş?

Çok Kötü Çok Kötü
0
Çok Kötü
Eh İşte Eh İşte
1
Eh İşte
Harika Harika
0
Harika
Taha Kurucan

0 Yorum

Format Seçiniz
Makale
Standard Backlink makalesi oluşturun
Liste
Klasik Ama Detaylı Listeler Oluşturun
Video
Youtube and Vimeo Embeds