Siyez Makarnası Faydaları?

Organik Siyez makarnası, 10 bin yıl öncesinden günümüze kadar gelen siyez buğdayı bilinen en eski buğday türünden bir tanesidir.


Siyez Makarnası

Siyez makarnası, 10 bin yıl öncesinden günümüze kadar gelen siyez buğdayı bilinen en eski buğday türünden bir tanesidir. Buğdayda 2n=14 kromozom özelliği bulunmaktadır. Bu özelliği ile Dünya Slow Food organizasyonu tarafından PRESIDIA olarak ilan edilmiştir. Siyez buğdayı taş değirmende çekilmiş olup oldukça yüksek miktarda protein, mineral ve vitamin içermektedir. Bu sebeple de günümüzde oldukça tercih edilmektedir. Sadece Türkiye’de de değil Fas, Fransa gibi ülkelerde yetişen siyez son yılların en popüler ve gözde buğday ürünlerinden bir tanesi konumunda. Siyezin en büyük özelliği ise kötü iklim şartlarına karşı dirençli olabilmesi. Taş değirmende öğütülmek sureti ile bulgur ve una dönüştürülen siyez birbirinden önemli faydası ile biliniyor.

Siyez unundan yapılan ekmeklerin yanı sıra siyez unundan yapılan makarnalar da oldukça sık tercih ediliyor. Siyez makarnası diğer makarnalara oranla daha sağlıklıdır. Siyez makarna tarifi ise tamamen size kalmıştır. Dilerseniz çektirme yöntemi ile isterseniz suda kaynatarak rahatlıkla yapabilir ve afiyetle tüketebilirsiniz. Siyez makarna, unundaki sağlıklı bileşenler nedeni ile günümüzde sıklıkla tercih ediliyor. Uzmanlar tarafından da sıklıkla önerilen siyez unu çeşitli yemeklerin yapılmasında da kullanılıyor. Bu anlamda yemeklere ekstra lezzetin yanı sıra sağlık da kazandırıyor. Besin değerini artırdığından çeşitli tariflerde siyez ununu görmek mümkün olabiliyor. Bunlardan bir tanesi de siyez makarna çeşitleri oluyor.

Siyez Makarnası Faydaları?

  1. Siyez makarna, siyez unundan yapıldığı için siyez içeriğindeki tüm bileşenleri taşımaktadır. Örneğin folik asit miktarı çok fazladır ve bu durum anne sütünü artırmada etkilidir.
  2. Sindirime yardımcı olan siyez unu bağırsak kanseri gibi hastalıkların önüne geçmede faydalıdır.
  3. Yüksek mineralli bir yapısı vardır ve bu sebebiyetle mide rahatsızlıklarının önüne geçmede etkilidir.
  4. Kolesterol içermemekle beraber yağ oranı düşüktür.
  5. İçeriğinde B1 vitamini bulunmaktadır. Bu anlamda sindirim ve sinir sistemine faydalıdır.
  6. Karbonhidrat değeri düşük, protein değeri yüksektir.
  7. Bakliyatlar içerisinde görülen ve emilim özelliğinin yitirilmesine neden olan fitik asit siyezde görülmemektedir.

Bu Backlink Nasıl Olmuş?

Çok Kötü Çok Kötü
0
Çok Kötü
Eh İşte Eh İşte
0
Eh İşte
Harika Harika
1
Harika
Taha Kurucan

0 Yorum

Format Seçiniz
Makale
Standard Backlink makalesi oluşturun
Liste
Klasik Ama Detaylı Listeler Oluşturun
Video
Youtube yada diğer sitelerden video ekleyin izlenme oranını artırın