Panik Atak Nedir?

Panik Atak Geçer Mi?


Panik atak tabiri caizse ölümü hissetmek anlamına gelebilir. İlk panik atak geçirenlerin sözleri genellikle bu olmuştur, öleceğimi hissettim. Bunu ilk kez yaşayan insanlar genellikle kalp çarpıntısı, terleme, nefes alamama, titreme, korku, baş dönmesi gibi olaylar yaşadığını söyler. Panik atak aslında bir heyecan durumudur. Aslında şöyle tarif edilebilir bilinçaltımızın uzun süredir yıpranması durumunda bize alarm verdiği bir sistem.

Anksiyete Bir Hastalık Mıdır?

Panik atak klinik olarak bir hastalık olarak görülüyor. Ama bazı psikiyatrist ve psikologlara göre panik atak bir hastalık değil, sadece zihnimizin bize bir oyunudur. Aslında o anda hissedilen şey hastalık gibi ama bize hiçbir zaman bir etkisi olmuyor. Bu yüzden bir hastahanenin her türlü servisine gidiliyor özellikle kardiyoloji ve sonuç herhangi bir sorununuz yok, sizin durumunuz sadece psikolojik deniliyor. Bu yüzden bu sorunda ki bir insan psikiyatrist ve psikologlara yönlendiriliyor. Aslında dünya üzerinde bazı psikiyatristler çoğu kez hastayı dinlemeden sadece belli başlı antidepresanları yazarak insanları kendi başlarına bırakıyorlar. Bu antidepresanlar bazen kişiden kişiye değişen kötü etkiler bırakabiliyor. Örnek vermek gerekirse insanlar antidepresanların yan etkisini okumak gibi bir hata yaptığında plasebo etkisi olarak kendilerini intihara meyilli düşüncelere, kendine zarar verme düşüncelerine ve başkasına zarar verme düşüncelerine bırakabiliyor. Bu yüzden bu alanla ilgilenen insanların bu insanları yalnız bırakması çağımızın belki de en sorumsuz davranışlarından biri olarak görülüyor.

 

panik atak ve anksiyete

Panik Atak Durumunda Ki İnsanlar Ne Yapmalı?

Bu durumdaki insanlar kendilerini doğaya açmalı, sadece ilaçlardan medet ummamalı, kişisel gelişim konusuna önem vermeli çünkü bu durum bilinçaltımızın yıpranmasından kaynaklı ve çocukluğumuzda yada geçmişimizde yaşadığımız belli başlı kötü ve ya bizi etkileyen bazı enstantanelerin çıkardığı sonuçtur. Bunun için beynimizi farklı şeylere odaklamalıyız. Kitap okumak, iyi şeyler düşünmek, iyi bir telkin yapmak, spor yapmak, nefes egzersizleri yapmak, yeni hobiler edinmek ve sağlıklı beslenmek bunlardan bazılarıdır.
İnanın ki panik atak bir hastalık değildir, sadece zihnimizin bize bir oyunudur. Hayatımızı sadece bir olumsuzluk için mahvetmek yerine alanı sınırsız olan zihnimizi doğruya, güzele ve olumlu olan her şeye yöneltmek bizim uçsuz bucaksız zihnimizin eskisinden de daha iyi olacağını bize gösterecektir.
Bununla ilgili David Burns – İyi Hissetmek Kitabını ve İzzet Güllü – Sen Hasta Değilsin kitabını okuyabilirsiniz.


UNUTMAYIN! PANİK ATAK BİR HASTALIK DEĞİLDİR


Bu Backlink Nasıl Olmuş?

Çok Kötü Çok Kötü
0
Çok Kötü
Eh İşte Eh İşte
0
Eh İşte
Harika Harika
0
Harika
Bilal Aydemir

0 Yorum

Format Seçiniz
Makale
Standard Backlink makalesi oluşturun
Liste
Klasik Ama Detaylı Listeler Oluşturun
Video
Youtube yada diğer sitelerden video ekleyin izlenme oranını artırın