Organik Çiğ Karabuğday Unu ve Faydaları

Tahıl taklitçileri denilen bir gruba ait olan çiğ karabuğday unu tahıl gevreği olarak tüketilen fakat çimlerde yetişmeyen tohumlardan meydana gelmektedir.


Organik Çiğ Karabuğday Unu

Oldukça sağlıklı olan karabuğday unu aslında ismi karabuğday olmasına rağmen bir buğday türü olarak geçmemektedir. Bu sebeple ötürü glütensiz demek daha doğru olacaktır. Tahıl taklitçileri denilen bir gruba ait olan çiğ karabuğday unu tahıl gevreği olarak tüketilen fakat çimlerde yetişmeyen tohumlardan meydana gelmektedir.

Karabuğday özellikle yüksek antioksidan ve mineral içerdiğinden ötürü sağlık açısından oldukça faydalı olarak bilinmektedir. Çiğ karabuğday unu Orta ve Doğu Avrupa ile Kazakistan, Rusya ve Çin’de hasat edilmektedir. Karabuğdayın besin değerinden bahsetmek gerekirse 100 gram çiğ karabuğday için; Su %10, kalori: 343, karbonhidrat: 71, 5 gram, protein: 13,3 gram, lif: 10 gram, yağ: 3,4 gram ve şeker 0 gram şeklindedir.

Çiğ karabuğday unu ise tanesi elde edilmeden yani kavrulmadan önceki halinin öğütülmesi neticesinde elde edilmektedir. Kavrulmamış olması ise çiğ karabuğday ununun mayalanmasını kolaylaştıran bir durumdur. Kavrulmuş olan karabuğday yapısal varlığından birtakım aktif maddeleri de kaybetmektedir. 

Aslında pek çok gıda maddesi kavrulduğu andan itibaren besin değerinin belirli bir ölçüsünü kaybetmektedir. Gluten ya da çölyak alerjisi olanlar krep yaparak da rahatlıkla tüketebilirler. Alerjisi olmayanlar ise tek başına veya GDO’suz buğday unları ile karıştırmak sureti ile karabuğday ununu rahatlıkla kullanabilmektedirler.

Çiğ Karabuğday Unu Faydaları

  1. Kan şekeri kontrolünü sağlamada oldukça etkilidir. Özellikle yemeklerden sonra kan şekeri artışını kontrol etmede önemli bir konumdadır.
  2. Karabuğdayda bulunan rutin, magnezyum, bakır, lif ve bazı proteinler kalp sağlığını korumada etkilidir.
  3. Karabuğdayda birçok faydası bulunan antioksidan vardır ve bu anlamda zengin rutin kaynağı olarak bilinmektedir.
  4. Kanın pıhtı oluşumunu engelleyen rutin kan basıncını azaltarak kalp hastalığı riskini azaltmaktadır.
  5. Yapılan araştırmalar karabuğdayın kötü kolesterol ve yüksek kolesterol üzerinde etkili bir kan lipit profili ile ilişkilendirilmiştir.
  6. Özetle karabuğdayın birbirinden farklı pek çok yararı bulunmaktadır. Kan şekeri seviyelerini yatıştırır, dengede tutar. Tip 2 diyabet hastaları için sağlıklı bir tercihtir. Kan lipit profilini iyileştirerek kalp sağlığına olumlu etkilerde bulunur. Bu sebeple uzmanlar ve diyetisyenler tarafından sıklıkla tavsiye edildiğini görebilirsiniz.

Bu Backlink Nasıl Olmuş?

Çok Kötü Çok Kötü
0
Çok Kötü
Eh İşte Eh İşte
0
Eh İşte
Harika Harika
1
Harika
Taha Kurucan

0 Yorum

Format Seçiniz
Makale
Standard Backlink makalesi oluşturun
Liste
Klasik Ama Detaylı Listeler Oluşturun
Video
Youtube yada diğer sitelerden video ekleyin izlenme oranını artırın