Kavılca Ekmeği Nedir Nasıl Yapılır ve Faydaları Nelerdir

Kars ilimizde yetişen ve genetiği bozulmamış buğday türünden yapılan lezzetli bir ekmek olan Kavılca ekmeği günümüzde yoğun bir ilgi ile karşılanmaktadır.


Kavılca Ekmeği

Kars ilimizde yetişen ve genetiği bozulmamış buğday türünden yapılan lezzetli bir ekmek olan Kavılca ekmeği günümüzde yoğun bir ilgi ile karşılanmaktadır. Bunun nedeni son derece sağlıklı olmasının yanı sıra lezzetli olmasıdır da. Kavılca ekmeğinin özelliği sadece GDO’suz buğday kullanımı değildir. Bunun yanı sıra kavılca buğdayının öğütüldüğü değirmen de önemlidir. Genetiği değişmemiş ve tam tahıl ile üretilmiş ekmekler arasında glüteni en düşük olan ve sürekli yeme isteği uyandıracak lezzette bir ekmek olmasıdır. Kendisine has bir aroması vardır ve üç öğünde de keyifle tüketilebilir. Öğütülme esnasında ısınması değirmen ununun sağlığı açısından önemlidir. Ancak bu ısınma dengeli olmalıdır. Su değirmenine nazaran elektrikli değirmen öğüttüğü tahılı daha fazla ısıtmaktadır. Ancak su değirmeni kavılca ununu daha yavaş ve ısınmadan öğüttüğünden içerisindeki faydalı bileşenleri kaybetmemektedir.  Kavılca ekmeği su değirmeninde ısıya maruz kalmadan öğütülmesi ve en önemlisi genetiği bozulmamış olması sebebi ile en sağlıklı ekmekler arasındaki yerini almaktadır. Kavılca ekmeği bu aşamadan sonra kalitesini nasıl mayalandığı, su ve tuz oranları ile pişirme tekniği etkilemektedir. İçeriği sebebi ile pek çok faydası bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını sıralamak gerekirse;

Kavılca Ekmeği Faydaları Nelerdir?

  1. Kavılca ekmeği içeriği nedeni ile bağışıklık sistemini güçlendirici bir etkiye sahiptir. 
  2. İçerisindeki maddeler nedeni ile kalp ve damar hastalıklarına karşı etkilidir. Kemik erimesi olan kişiler için ayrıca faydalıdır.
  3. Hamile kadınların kavılca buğdayından yapılmış olan ekmeği tüketmesi dünyaya gelecek bebeğin sağlığı için de son derece faydalıdır. Bebek gelişiminde önemli bir etkisi vardır. 
  4. Buğday içerisinde bulunan folat sayesinde sinir sistemi sağlığına olumlu etki etmekle beraber pıhtılaşma gibi durumlar karşısında oldukça etkilidir.
  5. Vücuda gerekli olan magnezyum ihtiyacını en iyi şekilde gidermektedir. Diyabet oluşum riskini de en aza indirmektedir. 
  6. Vücudun insülin salgılamasına fayda etmekle beraber kan şekerinin yükselmesine de engel olmaktadır. 
  7. Hazmı kolaylaştırmakla beraber vücudun enerjik bir yapıda olmasında etkilidir.
  8. Demir minerali zenginidir.
  9. Vücuda bol miktarda enerji vermekle beraber zinde bir vücut için katkı sağlar..


Bu Backlink Nasıl Olmuş?

Çok Kötü Çok Kötü
0
Çok Kötü
Eh İşte Eh İşte
0
Eh İşte
Harika Harika
0
Harika
Taha Kurucan

0 Yorum

Format Seçiniz
Makale
Standard Backlink makalesi oluşturun
Liste
Klasik Ama Detaylı Listeler Oluşturun
Video
Youtube yada diğer sitelerden video ekleyin izlenme oranını artırın