İlginç Psikolojik Rahatsızlık Halleri

Psikolojik Rahatsızlıklar


Cotard Sanrısı

Bu psikolojik rahatsızlık insanların kendini ölü sanması ve var olmadıkları hissine kapılmalarına neden olur. Bu durum tüm varoluş’unu inkar etmek ve yaşamsal hiçbir faaliyetinin olmadığına kendini inandırma durumudur. Bu durum özellikle yaşlılarda, bipolar bozukluğu, şizofreniye sahip insanlarda görülür. Sebebi tam olarak bilinmese de sağ hemisferin frontal ve temporal bölgelerde ki hasarlar buna neden olmaktadır.

Yabancı El Sendromu

Yabancı El Sendromu

İsminde de gösterdiği gibi insanların ellerinin kendisinin olmadığına yada ellerini kontrol edemediğine inanır. Bu psikolojik rahatsızlık insanların bir ruh,cin yada buna benzer bir varlık tarafından ele geçirildiğine inanmasına sebep olur. Bu rahatsızlığın temel sebebi ise insanlar’ın beyninin iki yarım küresi arasında bağlantı kurmayı sağlayan corpus callosum’unun etkilenmiş olmasıdır.

Kudüs Sendromu

Kudüs Sendromu

Belki de en garip psikolojik rahatsızlık olarak görülebilir. Bunun sebebi ise, insanların dinsel sanrıları’nın, karmaşık fikirlerinin ve panik düşüncelerinin Kudüs şehrine gittiğine tetiklemesidir. Herhangi bir dine mensup insanlar da görülebilir ve genel anlamda daha önce akıl hastalığı yaşamış insanlarda çoklukla görülür. Ayrıca garip olan birşey de bu sendrom Kudüs şehrinden ayrıldıktan birkaç gün sonra yavaş yavaş düzelir ve ortadan kalkar.

Capgras Sendromu

Capgras Sendromu

Bu rahatsızlık aslında kişinin etrafındakileri tanımamasına sebep olur. Capgras Sendromu’na sahip insanlar en yakınlarında ki insanların gerçek olmadığına onların yerine bir klonlarının etrafında dolaştıklarına inanır. Sahip olduğu semptomlar bir nevi şizofren başlangıcına benzer. Ayrıca bu psikolojik rahatsızlık genel olarak demans, epilepsi ya da daha önce kafasına sert bir darbe alan insanlarda görülebilir.

Capgras Sendromu’nun Belirtileri

  • Aykırı ve takıntılı düşünceler sahip olma
  • Şizofreni de olduğu gibi olmayan şeyleri hayal etme ve buna inanma
  • Yakınında ki insanları bilmek ama onları sahtekar bir klon zannetmek

Yabancı Aksan Sendromu

Bu duruma maruz kalan insanlar ana dillerini farklı bir dilin aksanı ile konuşmaya başlar. Bu psikolojik rahatsızlık da temel sebep, kişilerin kafasına sert bir darbe almış olması yada beynin konuşmadan sorumlu bölgesinin hasar görmüş olmasıdır. Çok nadir olarak ortaya çıkan bir durumdur.

Stockholm Sendromu

Stockholm Sendromu

Herkes tarafından bilinen, özellikle filmler sayesinde ne olduğu tam olarak anlaşılan bir psikolojik rahatsızlık halidir.. Bu durumda olan insanlar kendilerini kaçırmış yada rehin almış olan kişilere karşı sempati duymaya başlar. Bu sendrom’un ortaya çıkması ise çok ilginç bir hikayeden ortaya çıkmıştır. 1973 yılında Stockholm’de bir banka soygunun da rehineler bankayı soyan kişilere o kadar büyük bir bağlılık duymuşlardır ki, mahkemeye çıkarılan soyguncunların aleyhinde hiçbir şey söylememişlerdir.

Çözülmeli Füj

Bu psikolojik rahatsızlık insanlarda ki zaman ve benlik kavramının yok olmasına sebep olarak kişileri sıkıntıya ve paniğe sürüklemektedir. Kişi hiç beklenmedik bir anda ortaya çıkan bu durum da nerede olduğu, oraya neden geldiğini ve kim olduğunu unutur. Genelde bu durumun ortaya çıkmasının sebepleri uzun süredir çok aşırı stresli olmak, psikolojik durumlardan dolayı ilaç kullanmak ve uyuşturucu kullanmaktır. Bu yüzden durumlara yakalanmamak için kişisel gelişim ve zihin kontrolünüzü sağlamalısınız.


Bu Backlink Nasıl Olmuş?

Çok Kötü Çok Kötü
0
Çok Kötü
Eh İşte Eh İşte
0
Eh İşte
Harika Harika
0
Harika
Bilal Aydemir

0 Yorum

Format Seçiniz
Makale
Standard Backlink makalesi oluşturun
Liste
Klasik Ama Detaylı Listeler Oluşturun
Video
Youtube yada diğer sitelerden video ekleyin izlenme oranını artırın