Çiğ Karabuğday Ekmeği ve Faydaları

Çiğ karabuğday ekmeği sağlık açısından oldukça faydalı olmakla beraber kavrulmamış karabuğday tanesinin öğütülmesiyle elde edilen undan yapılan ekmek olmaktadır.


İçerik Kılavuzu

Çiğ Karabuğday Ekmeği

Bu ekmeğin diğer ekmeklerden farkı ise yapımında kullanılmış olan mayanın çiğ karabuğday unundan yapılabilmesi olmaktadır. Kavrulmuş karabuğdayın özelliği mayalanma sırasında fermantasyon tepkimesi vermemekte olmasıdır. Eğer veriyorsa da bu minimum düzeyde olmaktadır. Çiğ karabuğdayın hücre canlı aktivitesi sürekli yüksek olmaktadır.

Bu da daha kolay fermente anlamına gelmektedir. Bu fermantasyonun güçlü olması demek kendi özünden ekşi mayalı ve klasik günlük yediğiniz ekmeklerin tadında ancak çiğ karabuğdaydan üretilmiş ekmeklerin oluşumu demektir. 

Çölyak ve buğday alerjisi rejimi yapanlar tarafından sıklıkla tercih edilen çiğ karabuğday ekmeği için öncelikle glütensiz çiğ karabuğday unu bir kaba alınmaktadır. Üzerine un miktarı kadar hesaplayacağınız su eklenmektedir. Cıvık bir hamur kıvamı elde edene kadar karıştırılmaktadır. Ardından ışık almayan bir yerde, oda sıcaklığında 24 saat boyunca bekletilmelidir. Ancak bu bekleme esnasında her 12 saatte bir kokusu kontrol edilmelidir. Yapılan denemeler bizlere öğretmiştir ki maya, kokmakla küflenmek arasında bir noktada kullanılmalıdır.

Öneri:   İnstagram Ucuz Takipçi

Erken kullanıldığı takdirde geç kabaracaktır geç kalındığında ise küflenecektir. Buradaki zaman ise yer sıcaklığı ve neme bağlı olduğundan değişim gösterebilmektedir. Özellikle glüten diyeti yapanlar tükettikleri gıdaların içeriğini tam olarak bilmeleri gerekmektedir.  Çiğ karabuğday ekmeği içerisinde kaya tuzu ve su bulunmaktadır. Kendi unu haricinde koruyucu, maya maddesi, kıvam artırıcı gibi şeyler yoktur. 

Buğday intoleransı olanların tüketimine uygundur. İçi nemli olmakla beraber kabuğu serttir. Çiğ karabuğday ekmeği ince dilimlendiğinde kalan kısmı buzdolabında rahat bir şekilde saklanabilmektedir.

Neden Çiğ Karabuğday Ekmeği Tüketilmeli ? Faydaları Nelerdir?
  1. Zengin bir protein kaynağına sahiptir.
  2. Gluten içermediğinden ötürü özellikle çölyak hastaları için oldukça ideal bir besindir.
  3. İçerisinde bulunan rutin sayesinde kolesterol düşürücü bir etkisi bulunmaktadır.
  4. Glisemik endeksi düşük besinler içerisinde olduğundan kan şekerini düşürmede etkilidir.
  5. İçerisindeki antioksidan ve bileşenler nedeni ile kansere karşı koruyucudur.
  6. Potasyum oranı yüksek olduğundan yüksek tansiyonu dengelemektedir.
  7. Potasyum, demir, fosfor ve magnezyum yönünden zengin olduğundan kansızlığa karşı etkilidir.

Bu Backlink Nasıl Olmuş?

Eh İşte Eh İşte
0
Eh İşte
Çok Kötü Çok Kötü
1
Çok Kötü
Harika Harika
1
Harika
Taha Kurucan

0 Yorum

Format Seçiniz
Makale
Standard Backlink makalesi oluşturun
Liste
Klasik Ama Detaylı Listeler Oluşturun
Video
Youtube and Vimeo Embeds