Adana Gezi Rehberi – Gezgin Kılavuz

Adana Gezi Rehberi, gezilecek yerleri, şırdan, bici bici ve Adana Kebabı başta olmak üzere yöre gastronomisini ve Adana şivesi gibi toplumsal özellikleri konu alır


Gezgin Kılavuz yazarları olarak bizler Adana Gezi Rehberi başlıklı yazımızı kaleme alırken ülke çapında merak edilen konular üzerinde daha fazla durmaya gayret ettik. Bunların başında gelen konular Adana’da gezilecek yerler, Adana yeme içme – kültürü yani gastronomisi ve en fark yaratan özelliği olarak Adana şivesinden sıkça söz etmeye çalıştık. Adana

8000 yıllık geçmişi olan ve Adana’nın ilk yerleşim bölgesi olarak bilinen Tarihi Tepebağ Höyüğü ve civarından çıkarılan tarihi eserlerin sergilendiği Adana Arkeoloji Müzesi, hemen yakınındaki Tarihi Ramazanoğlu Konağı,  dünyanın halen kullanılmakta olan en eski köprüsü Taşköprü, Türkiye’nin ilk en yüksek saat kulesi olan Büyük Saat , Türkiye’nin ilk en yüksek tren yolu köprüsü Varda Köprüsü ve Adana Atatürk Parkı Adana’da gezilecek yerlerin başlıcaları olarak gösterilebilir. Türkiye’nin en özel turistik destinasyonlarından biri olacağına kesin gözüyle baktığımız ve Yaşar Kemal‘in dünyaca tanınan şaheseri İnce Memed isimli romanında de sıkça adı geçen antik kent Anavarza yine Adana sınırları içerisindedir.

Varda KöprüsüVarda Köprüsü

Adana gastronomisi denince ise akla hep ilk gelen Adana Kebabı olmuştur. Fakat son zamanların gözdesi şırdan ve bir yaz tatlısı sayılan bici biciyi de asla yabana atmamak gerekir. Bu tatlar Adana’ya özgü en nadide yöresel lezzetlerdir. Yaz aylarında acılısını bile içtiğinizde içinizi ferahlatan Şalgam suyunu unutursak bize gücenebilir. O yüzden bu listeye o da eklenmelidir. 

Palmiyeli sokakların yalınayaklı çocukları Adanalılar konuştukları yöreye has şive ile daha da güzelleşir. Adanaca dediğimiz Adana Şivesi ile kurulan cümleler çoğunlukla redifli ve kafiyelidir. Festivaller şehri haline gelen kentte dudaklardan dökülen şarkılar yine bu ağızla söylenir.

Gezgin Kılavuz isimli sayfamızda Adana yoğunluklu olan konularımızı şı sıralar Türkiye destinasyonları ve kültürel dokusunu kapsayacak şekilde genişletmeye başladık. Sayfamızı zenginleştirmek adına farklılık yaratmaya fakat bunu yaparken de ihtiyatlı davranmaya özen gösterdiğimizi de ayrıca eklemekte fayda görüyoruz. Okumayı, gezmeyi ve öğrenmeyi seven herkesi bekliyoruz.


Bu Backlink Nasıl Olmuş?

Çok Kötü Çok Kötü
0
Çok Kötü
Eh İşte Eh İşte
0
Eh İşte
Harika Harika
0
Harika
Gezginkilavuz

0 Yorum

Format Seçiniz
Makale
Standard Backlink makalesi oluşturun
Liste
Klasik Ama Detaylı Listeler Oluşturun
Video
Youtube yada diğer sitelerden video ekleyin izlenme oranını artırın